Alaşehir’in Projesi Dünya Birincisi Oldu

Alaşehir’in Projesi Dünya Birincisi Oldu

Alaşehir Belediyesi’nin hazırladığı “Sürdürülebilir Jeotermal Enerji ile Meyve ve Sebze Kurutma” Projesi, ABD’de düzenlenen, 20 ülkeden 200 projenin katıldığı yarışmada dünya birincisi seçildi.

12 Temmuz 2019 - 12:27

 

Alaşehir’e 5 milyon dolarlık yatırım kazandıracak projeyle, başta Alaşehir üzümü olmak üzere meyve ve sebzelerin kurutma işlemi jeotermal enerji ile yapılabilecek.

Alaşehir Belediyesi’nin hazırladığı “Sürdürülebilir Jeotermal Enerji ile Meyve ve Sebze Dehidrasyonu (Kurutma) Projesi,” ABD’de düzenlenen, 20 ülkeden 200 projenin katıldığı yarışmada dünya birincisi seçildi. Alaşehir’e 5 milyon dolarlık yatırım kazandıracak projeyle, başta Alaşehir üzümü olmak üzere meyve ve sebzelerin kurutma işlemi jeotermal enerji ile yapılabilecek.

Alaşehir Özellikleri ile Dikkat Çekiyor 

Verimli ovalarında, becerikli çiftçileriyle her yıl ürettiği üzümleri dünyanın birçok noktasına ihraç ederek, ülke ekonomisine milyonlarca dolarlık katkı sağlayan Manisa’nın Alaşehir ilçesi, Türkiye’nin en sıcak dünyanın ise 4’üncü sıcak suyuna sahip bir kent olarak da dikkat çekiyor.

Tüm bu bileşenleri bir araya getiren Alaşehir Belediyesi, “Sürdürülebilir Jeotermal Enerji ile Meyve ve Sebze Dehidrasyonu (Kurutma)” adı altında bir proje hazırladı. Proje kapsamında başta Alaşehir üzümü olmak üzere meyve ve sebzelerin kurutma işlemi jeotermal enerji ile yapılabilecek. Bu projeyle ABD’de düzenlenen yarışmaya katılan Alaşehir Belediyesi, 20 ülkeden 200 proje arasında; Texas Thc Üniversitesi, Texas A/M Commerce Üniversitesi, Amerikan Mimarlar Enstitüsü, ABD Yeşil Binalar Konseyi, Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi ile Amerika Kent Uzmanları’nın oluşturduğu komisyon tarafından dünya birincisi seçildi.

Büyük Ödül 19 Temmuzda

5 milyon dolar maliyetli projenin ödülü 19 Temmuz günü Teksas Dallas’ta Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu’na verilecek.

"Sultaniye Üzümün Başkentiyiz" 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, “İlçemiz dünyaca ünlü Sultaniye üzümün başkenti. Son yıllarda ilçemizde tarıma dayalı bir bölge olmamıza rağmen sürdürülebilir enerji kaynaklarıyla tanıştık. Biz enerjinin gerekli olduğu kadar sürdürülebilir tarımın da gerekli olduğuna inanıyoruz. Hem enerji kaynaklarının devamlılığı açısından hem de tarımın sürdürülebilir olması açısından bir proje hazırladık. Bu projemizi Amerika’da bir yarışmaya sunduk. Bu yarışmadaki komisyon projemizi birinci olarak seçti. Biz bu projeyle beraber Alaşehir’de jeotermal kaynakların tarıma dayalı sürdürülebilirlik açısından kullanılmasını hedefliyoruz.

Kaynak: Cumhuriyet
Bu haber 1592 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alaşehir'de Trafik Kazası Can Aldı
Alaşehir'de Trafik Kazası Can Aldı
Alaşehir'de Uyuşturucu Operasyonu
Alaşehir'de Uyuşturucu Operasyonu