Alaşehir’de Sebze Fidesine Talep Arttı

Alaşehir'de Sebze Fidesine Talep Arttı

Alaşehir Manşet Haber - Alaşehir'de, tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs salgını nedeniyle kendi sebzesini üretmek isteyen vatandaşların fideye olan talebi arttı.

10 Mayıs 2021 - 11:07 - Güncelleme: 10 Mayıs 2021 - 13:37

 

Soner Vatansever / Alaşehir Manşet Haber - Alaşehir'de Mayıs ayının gelmesiyle birlikte sebze fidesi satışları başladı. Bağı veya arazisi olan vatandaşlar burada yaptıkları bahçeye, apartmanlarda yaşayan vatandaşlar ise bina bahçelerinde belirledikleri alanlara, tüm bu imkanları olmayanlar ise evlerinin balkonlarında büyük saksılarda kendi sebzesini yetiştirmek için fide satıcılarının yolunu tuttu.

Alaşehir'de zirai ilaç bayiileri, çoğunluğu Antalya'dan gelen yerli olmak üzere domates, biber, salatalık, patlıcan, kavun, karpuz gibi sebzelerin fidelerini vatandaşların beğenisine sundu. Tezgahlarda yerini alan fideler görsel şölen oluşturarak vatandaşların ilgisini de çekiyor. En çok satılan fidelerin başında ise domates, biber, patlıcan ve salatalık geliyor.

Çiftçiler, bağ, bahçe ve evlerinde saksılarına dikeceği sebze fidanlarından demet demet alıyor. İlçede zirai ilaç bayiliği yapan Acar Tarım firma sahibi Serhat Açar, “Bölgemizde sebze fidelerinin dikim zamanı yavaş yavaş geliyor. Vatandaşlar da yazın ve kışlık olarak hazırlayacağı sebzeler için bol miktarda demet demet fide satın alıyorlar. Evlerinde saksılarda yetiştirmek için tek tek alan da oluyor. Çoğunluk olarak domates, biber ve patlıcan gibi fideleri satıyoruz. Herkes zevkine göre ekiyor. Kimi tarlaya kimi ise bahçesine. Evinin balkonuna hobi amaçlı eken de oluyor. Başı çeken ise tabi ki domates ve biber. Salkım domatesi daha çok tercih ediyorlar. Biberi de emcelli, turşuluk ve süs biberi çeşitlerini daha çok satıyoruz” ifadelerini kullandı.

Evlerinde ya da bahçelerinde yetiştirmek için fide alan vatandaşlar da, ilerleyen süreçte Koronavirüs nedeniyle sebze fiyatlarının yükselmesinden endişe duyduklarını dile getirerek kendi sebzelerini yetiştirmek istediklerini belirttiler. Kendi sebzelerini yetiştirerek hem aile bütçelerine katkı sağlamak hem de doğal ilaçsız sebze tüketmek istediklerini belirten vatandaşlar, “Sebze fiyatları kışın pahalıydı. Şimdi de çok düşmüş sayılmaz. Biz de imkanımız varken bahçemize dikmek için fide alıyoruz. Kendi sebzemizi kendimiz üreteceğiz. Hem daha ucuza mal edeceğiz hem de ihtiyacımız oldukça, canımız çektiğinde dalından koparıp yiyeceğiz” şeklinde konuştular.

Bu haber 1748 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ALAŞEHİR'DE KAÇAK CEP TELEFONU VE ALKOL OPERASYONU
ALAŞEHİR'DE KAÇAK CEP TELEFONU VE ALKOL OPERASYONU