Alaşehir’de Sebze Fidesine Talep Arttı

Alaşehir'de Sebze Fidesine Talep Arttı

Alaşehir Haberleri - Manisa'nın Alaşehir ilçesinde, tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle kendi sebzesini üretmek isteyen vatandaşların fideye olan talebi arttı.

20 Nisan 2020 - 15:31 - Güncelleme: 20 Nisan 2020 - 15:41

 

Alaşehir Manşet Haber / Soner Vatansever - Alaşehir'de, tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle kendi sebzesini üretmek isteyen vatandaşların fideye olan talebi arttı.

Alaşehir'de Nisan ayının gelmesiyle birlikte sebze fidesi satışları başladı. Bağı veya arazisi olan vatandaşlar burada yaptıkları bahçeye, apartmanlarda yaşayan vatandaşlar bina bahçelerinde belirledikleri alanlara, tüm bu imkanları olmayanlar ise evlerinin balkonlarında büyük saksılarda kendi sebzesini yetiştirmek için fide satıcılarının yolunu tuttu. 

Alaşehir'de zirai ilaç bayiileri, çoğunluğu Antalya'dan gelen yerli olmak üzere domates, biber, salatalık, patlıcan, kavun, karpuz gibi sebzelerin fidelerini vatandaşların beğenisine sundu. Tezgahlarda yerini alan fideler görsel şölen oluşturarak vatandaşların ilgisini de çekiyor. En çok satılan fidelerin başında ise domates, biber, patlıcan ve salatalık geliyor. Çiftçiler, bağ, bahçe ve evlerinde saksılarına dikeceği sebze fidanlarından demet demet alıyor. 

İlçede zirai ilaç bayiisi olan Ziraat Teknikeri Serhat Açar, “Bölgemizde sebze fidelerinin dikim zamanı yavaş yavaş geliyor. Vatandaşlar da yazın ve kışlık olarak hazırlayacağı sebzeler için bol miktarda demet demet fide satın alıyorlar. Evlerinde saksılarda yetiştirmek için tek tek alan da oluyor. Çoğunluk olarak domates, biber ve patlıcan gibi fideleri satıyoruz. Herkes zevkine göre ekiyor. Kimi tarlaya kimi ise evlerine, bahçe veya balkonuna ekiyor. Başı çeken ise tabi ki domates ve biber. Salkım domatesi daha çok tercih ediyorlar. Biberi de turşuluk ve süs biberi çeşitlerini daha çok satıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Evlerinde ya da bahçelerinde yetiştirmek için fide alan vatandaşlar da, ilerleyen süreçte koronavirüs nedeniyle sebze fiyatlarının yükselmesinden endişe duyduklarını dile getirerek kendi sebzelerini yetiştirmek istediklerini belirttiler. Kendi sebzelerini yetiştirerek hem aile bütçelerine katkı sağlamak hem de doğal ilaçsız sebze tüketmek istediklerini belirten vatandaşlar, “Sebze fiyatları kışın pahalıydı. Şimdi de çok düşmüş sayılmaz. Biz de imkanımız varken bahçemize dikmek için fide alıyoruz. Kendi sebzemizi kendimiz üreteceğiz. Hem daha ucuza mal edeceğiz hem de ihtiyacımız oldukça, canımız çektiğinde dalından koparıp yiyeceğiz” şeklinde konuştular. 

2020/04/2020-04-20-15-40-58.gif
Bu haber 1573 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alaşehir'de Trafik Kazası Can Aldı
Alaşehir'de Trafik Kazası Can Aldı