Alaşehir’de Oto Galerici Esnafı Dertli

Alaşehir'de Oto Galerici Esnafı Dertli

Alaşehir Manşet Özel Haber - Manisa'nın Alaşehir İlçesi'nde Galericiler Sitesi esnafları "ayaklı galeri" tabir edilen kişilerden şikayetçi.

28 Şubat 2020 - 12:02 - Güncelleme: 28 Şubat 2020 - 12:13

 

Soner Vatansever / Alaşehir Manşet Haber - Alaşehir'de Galericiler Sitesi esnafları "ayaklı galeri" tabir edilen kişilerden şikayetçi. Galericiler, "Bizler yetki belgesi alıyor, vergi ve dükkan kirası veriyor, BAĞ-KUR yatırıyoruz. Bakkalından kasabına, işçisinden memuruna farklı iş kollarında hizmet veren çok sayıda kişi araç alım satımı yapıyor" dedi. 

Alaşehir'de 'ayaklı galericiler' olarak anılan kişiler araç alım satım piyasasında hem galericilerin hem de araç alacak kişilerin ortak sorunu oldu. Alaşehir'de oto alım-satım işi yapan galerici Yılmaz Demirkıran, "Bizler yetki belgesi alıyor, vergimizi veriyor, dükkan kirası ödüyoruz. İşçisinden, memuruna artık herkes otomobil alıp satıyor. Özellikle bizim ayaklı galerici dediğimiz, mekanı olmayan vergi levhası olmayan kişiler türedi. Bunların önüne geçilmeli. Bizler için esas sorun, kanunların olmaması değil, uygulanmaması. Ayaklı galerici tabir ettiğimiz kişiler annesi, kardeşi veya yakınlarının üzerine alım satım işlemi yaparak bu kanunları bay-pas ediyor. Bu şekilde hem devletten vergi kaçırıyor, hem de hiç bir garantisi olmadan şahıslara araç satıyorlar. Hal böyle olunca satış sonrası farkedilecek herhangi bir olumsuz durumda alıcı hiç bir şekilde kendisine muhattap bulamıyor" dedi. 

İkinci El Araçlarda Fiyatlar Yükseldi 

Geçen yıl bu dönemlerde tüketicilerin yüksek faizlerden dolayı araba satın almaya yanaşmadığını dile getiren Demirkıran, "Faizler önceleri çok yüksekti. Şimdi faizlerde ciddi bir düşüş var. Faizin bu kadar uygun olduğu yerde araba satışlarında ciddi bir yükselme oluyor. Mevduat faizinin düşmesi insanların parasını yavaş yavaş tekrar otomobile döndürmesini sağladı. Fiyatları sürekli araştırıyoruz, ikinci el piyasası çok dalgalı bir piyasa oldu. Sıfır piyasasını da geçti. Ayaklı galerici tabir ettiğimiz al-satcılar da işin içine girince fiyatlar tutulamaz hale geldi. Bu kişiler kafalarına göre fiyat biçiyorlar araçlara. Fiyatı 6 ay önce 20 bin lira olan araca 28 bin lira fiyat çekiliyor. Neye göre bu fiyatı belirlediğini soruyorsun, cevap veremiyorlar. Gerçekçi olmayan suni bir piyasa oluştu. İkinci el araç fiyatları her geçen gün artıyor." ifadelerini kullandı.

Bu haber 14461 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Adnan
  5 ay önce
  Galerici arkadaşlar çok ýüksek fiyatlar çekiyorlar bir arabaya 4 -5 bin TL kâr koyuyorlar vatandaş da arada satanlara gidiyor.
 • Muzi
  5 ay önce
  50 bin lik araca 70 bin derseniz insanlar tabiki ayaklı galeriyi tercih eder
 • CEVDET demirtaş
  5 ay önce
  Bir an önce devletimiz esnaf odası başkanı bi ise el atmalı esnaflar mağdur
 • Erkan
  5 ay önce
  Bana göre de galericiler fiat ları yükseltiyor altı ay önce araba alırken kaç tane galerici gezdim acımasız fiyatlar istiyorlar pazarlıkta çok cüzi indirimler yapıyorlar bende araci mi şahısşahıstan aldim
 • Fatma tarım
  5 ay önce
  Ablacım bunu önce amcana de buraya çıkıp da haber olma çarpılırsın
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x