Alaşehir’de Havalar soğudu, vatandaş soluğu aktarda aldı

Alaşehir'de Havalar soğudu, vatandaş soluğu aktarda aldı

24 Ekim 2022 - 13:44 - Güncelleme: 24 Ekim 2022 - 13:53

Soner VATANSEVER / Alaşehir Manşet Haber - Alaşehir'de havaların soğuması ve mevsim değişimleri sonrasında kışı rahat geçirmek isteyen vatandaşlar aktarların yolunu aşındırmaya başladı.

Havaların soğumasıyla birlikte Alaşehirli vatandaşlar gereksiz ilaç kullanımından ziyade aktarı tercih etmeye başladı. İlginin yoğun olduğu aktarlarda a dan z ye her çeşit doğal bitki özleri, kurutulmuş bitkiler, bitki yağları, baharatlar ve doğal el yapımı sabunlar bulunuyor. Kimi zaman destekleyici kimi zaman da tedavi amaçlı kullanılan aktardaki ürünlere halkın ilgisi her geçen gün artıyor. 

Alaşehir'de uzun süren sıcak hava dalgası yerini yavaş yavaş kışa bırakmaya başladı. Uzmanların açıklamaları doğrultusunda kışı rahat geçirmek isteyen birçok vatandaş kış çayı ve ıhlamur almak için aktarların yolunu tutuyor. Vatandaşlar aktarlarda en çok ıhlamur, zencefil, tarçın, ekinezya ve ada çayı gibi ürünlere rağbet gösteriyor.

“Ihlamur ve kış çayına ilgi arttı”

Üst solunum yolları hastalıklarının ortaya çıkmasıyla kış çayları ve ıhlamura olan ilginin arttığını ifade eden ve ilçede 15 yıldır aktarlık yapan Tufan Güneş, “Hava değişimli gribal enfeksiyonlar baş göstermeye başladı. Bunun içinde insanlar ıhlamur başta olmak üzere kış çaylarına yöneldiler. Zencefil, tarçın, karanfil, keçi boynuzu gibi karışımlardan alıp insanlar kendilerine bitkisel karışımlı çayda yapıyorlar. Bunları bol limonlu içip içlerine bal ilave ediyorlar. Kış çayı olarak en çok ıhlamur tüketiliyor. Ihlamuru tek başına da yapabiliyorsun ama içine ilaveten zencefil, tarçın, ekinezya çiçeği, ada çayı gibi ürünlerle de tüketiyorlar. Bazıları bu karşıma papatya da ekliyor. Kış çayları gram olarak ya da karışık paket halinde satılıyor. Vatandaşlar kendi isteğine göre alıp, tüketiyor" ifadelerini kullandı.

2022/10/2022-10-24-13-51-00.gif

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alaşehir'de ilk milletvekili aday adayı Ali Aydın oldu
Alaşehir'de ilk milletvekili aday adayı Ali Aydın oldu
Alaşehir'li oto tamir ustası Osman Özçelik:
Alaşehir'li oto tamir ustası Osman Özçelik: "Araçlarda LPG...