Alaşehir’de ‘Dünya Emzirme Haftası’ Etkinliği Düzenlendi

Alaşehir'de ‘Dünya Emzirme Haftası’ Etkinliği Düzenlendi

Alaşehir Manşet Haber - Alaşehir Özel Sarıkız Hastanesi'nde, Dünya Emzirme Haftası dolayısıyla emzirmenin önemi ve yöntemleri hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.

12 Ekim 2020 - 14:16

 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmesini sağlıklı yaşam için önermekte ve her yıl ekim ayının ilk haftasını ‘Dünya Emzirme Haftası’ olarak kutlandığını ifade eden Özel Sarıkız Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları doktoru Uzm. Dr.Gülten Günürün, “ İlk 6 ay boyunca bebeklerimize sadece anne sütü vermek onlara sunabileceğimiz en değerli armağandır. 6. aydan sonra ek gıdalara başlanmasıyla beraber, emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi ayrı bir önem taşır.

Her annenin sütü, kendi bebeği için en uygun besindir. Anne sütü bebeğe özel bir süt olduğu için bebeğin beslenmesinde bütün ihtiyaçlarını karşılayan bir besindir. Ayrıca bebeğin ayına ve gelişim sürecine uygun içerikte salgılanır. Bebek prematüre doğmuşsa bağırsak yapısını olgunlaştıran ve bebeğin hızlı büyümesini sağlayan maddeleri içermektedir. Emzirmenin doğumdan hemen sonra başlatılması ve sık emzirme ile süt yapımı artar ve emzirme kolaylaşır. Anne sütü bağışıklık sistemini güçlendirirken, aynı zamanda da bebeğin ilk aşısıdır” dedi.

Her annenin sütünün bebek doğmadan oluştuğunu kaydeden Günürün, “Anne sütünün erken kesilmesinin veya erken dönemde ek besinler verilmesinin sık rastlanan nedenleri, annelerin emzirmede güçlüklerle karşılaştıklarında nasıl davranacaklarını bilmemeleri veya sütünün yetersiz olduğunu düşünmeleridir. Mutlaka bu konuda aile sağlığı merkezleri veya hastanemizden destek alabilirler. Emzirme konusunda annelerin desteklenmeye ihtiyaçları vardır. Her annenin sütü bebek doğmadan oluşur. Sütün akması için bebeğin en kısa sürede emzirilmesi gerekir” diye konuşarak bebeğin anneyle aynı odada kalmasının emzirme için çok önemli olduğunu belirtti.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları doktoru Uzm. Dr. Gülten Günürün anne sütünün faydalarını şöyle sıraladı;

1- Anne sütü, kolay sindirilir ve bebeğin beslenmesi için ideal bir besindir.

2- Doğal ve taze bir besin olup daima hazırdır ve ekonomiktir.

3- Anne sütü ve doğumdan sonra gelen kolostrum (ilk sarı süt) bebek için çok önemlidir, bebeği hastalıklara karşı korur, bebeğin ilk aşısıdır.

4- Anne sütü, bağışıklık sisteminin bileşenlerini içerir ve bebeği alerjenlere karşı korur.

5- bebekleri karın ağrısından, ishalden ve kabızlıktan korur.

6- Anne sütü alan bebekler, insuline bağımlı diyabetten ve obeziteden (şişmanlık) korunmuş olur.

7- Anne sütü, bebek ve anne arasında özel bir bağ kurulmasını sağlar ve bu özel sevgi de kişilik gelişiminde önemli rol oynar.

8-Emziren annelerde meme kanseri, over (yumurtalık) kanseri, osteoporoz (kemik erimesi) ve anemi (kansızlık) daha az görülür.

9- Emzirme sırasında salgılanan hormonlar annenin depresyona girmesini engeller.

Bu haber 1432 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x