AKP Alaşehir’den Aday Çıkarmayacak

AKP Alaşehir'den Aday Çıkarmayacak

Alaşehir Manşet Haber - Kulis bilgilerine göre, AK Parti Manisa'da büyükşehir ile birlikte MHP'nin elinde olan 6 ilçede aday göstermeyecek.

05 Aralık 2018 - 13:53 - Güncelleme: 05 Aralık 2018 - 16:43

 

 

Habertürk Yazarı Muharrem Sarıkaya, "Beklediğim yanıt Whatsapp'tan geldi" diyerek AK Parti'nin Adana, Mersin ve Manisa'dan aday çıkarmayacağını söyledi. Ayrıca, AK Parti Manisa'da, Büyükşehir ile birlikte MHP'nin elinde bulunan 6 ilçede aday göstermeyeceğini iddia etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Bahçeli, yaptıkları açıklamalarda karşılıklı jestlerin yapılacağını söylemişti. Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlere Cumhur İttifakı'nın nasıl gireceği belli oldu. İlçe geçen seçim ittifaktan biri tarafından alınan yerde yine aynı parti aday çıkaracak. İlçe eğer öteki partilerden birinin elindeyse, geçen seçim o seçim bölgesinde ittifak partilerinden kim önde çıktıysa onunla seçime girilecek.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya "Her bölgeden bir belediye MHP'ye" başlığıyla yerel seçimlere ilişkin yazı kaleme aldı. İşte yazının detaylar;

BAHÇELİ: GÖRÜŞMELER 30 BÜYÜKŞEHİR ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLÜYOR

"AK Parti ile MHP arasında devam eden ittifak görüşmelerinde son noktaya gelinmiş. Baştan varılan mutabakat gereği zaten MHP'nin elinde bulunan büyükşehirlerden AK Parti'nin aday çıkarmaması kararı alınmıştı. Nitekim MHP lideri Devlet Bahçeli'de dün grup toplantısı sonrası görüşmelerin 30 büyükşehir üzerinden yürütüldüğünü açıkladı." diyen Sarıkaya şöyle devam etti:

'AK PARTİ, ADANA, MANİSA ve MERSİN'DEN ADAY ÇIKARMAYACAK'

"TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın, Çin Başbakanı ile yaptığı görüşmenin tamamlanmasını beklerken WhatsApp üzerinden Türkiye ile yazışmaya başlayıp, "akıllıca yolun ne olduğunu" sorgulamaya başladım. Sonunda beklediğin yanıt geldi. AK Parti'nin devrettiği büyükşehirler belli; MHP'nin elinde olan Adana, Manisa ve Mersin. Bu illerin ilçelerinde uygulanacak model de bir süre önce karara bağlanmıştı."

YERELDE İTTİFAKIN FORMÜLÜ

"Bu mutabakatın devamında uzlaşmışlar. Buna göre ilçe geçen seçim ittifaktan biri tarafından alınan yerde yine aynı parti aday çıkaracak. İlçe eğer öteki partilerden birinin elindeyse, geçen seçim o seçim bölgesinde ittifak partilerinden kim önde çıktıysa onunla seçime girilecek, diğeri aday göstermeyecek. Örneğin Adana Büyükşehir mevcut da elinde olduğu için MHP'ye bırakılacak, AK Parti aday çıkarmayacak. Şu an CHP'de olan Seyhan ilçesinde geçen seçim ikinci AK Parti çıktığı için MHP bu ilçede aday göstermeyecek. Benzer şekilde CHP'nin elinde olan Çukurova'da da MHP ikinci parti olduğu için bu bölgede de AK Parti aday çıkarmayacak. Mersin'de büyükşehirle birlikte 7 ilçe ile Manisa'da da yine büyükşehir ile birlikte MHP'nin elinde olan 6 ilçede AK Parti aday göstermeyecek."

İSTANBUL'DA İTTİFAK: 3 İLÇE MHP'YE BIRAKILACAK

"Aradan geçen bir haftada yapılan görüşmelerde AK Parti ile MHP'nin karşılıklı jestleri devam etmiş. MHP'ye bununla birlikte diğer büyükşehirlerin bölgelerinden birer ilçenin bırakılması yönünde eğilim belirmiş. İttifak görüşmelerindeki sürece vakıf siyasinin aktardığına göre, örneğin İstanbul'un üç bölgesinden birer ilçe MHP'ye bırakılacak. AK Parti bölgelerin her birinden birer ilçede belediye başkan adayı göstermeyecek. İstanbul'da birinci bölgede 15, ikinci bölgede 13, üçüncü bölgede ise 14 ilçe bulunuyor. Bu üç bölgedeki ilçelerden birinde AK Parti aday çıkarmayacak. Benzer şekilde yine üç bölgeden oluşan Ankara'da da her bir bölgeden birer olmak üzere üç ilçede MHP çıkaracak AK Parti göstermeyecek."

ANKARA'DA DURUM

"Ancak Ankara'da zaten Polatlı ve Etimesgut'ta geçen seçim MHP kazanmıştı, MHP lideri Bahçeli de bir süre önce buralardaki adaylarını ilan etmişti. Polatlı birinci, Etimesgut ise üçüncü bölgede bulunuyor. Eğer plan bu şekilde işleyecek ise MHP'ye ikinci bölgede yer alan; Akyurt, Altındağ, Çamlıdere, Güdül, Kahramankazan, Kalecik, Keiçiören, Kızılcahamam, Pursaklar ilçelerinden birinden aday göstermesi istenecek. AK Parti 2'nci bölgedeki o ilçede aday çıkarmayacak."

Bu haber 7192 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Virüs Nedeniyle O İlçenin Devlet Hastanesi Kapatıldı
Virüs Nedeniyle O İlçenin Devlet Hastanesi Kapatıldı
Aç Kurtlar Ağıla Daldı, 7 Keçi Telef Oldu
Aç Kurtlar Ağıla Daldı, 7 Keçi Telef Oldu