Jeotermal Serada Muz Üretimi

Jeotermal Serada Muz Üretimi

Manisa Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Metin Öztürk Salihli'de örtü altı muz üretimi gerçekleştiren ve Türkiye'de bir ilk olarak jeotermal enerji kaynaklarıyla ısıtılarak üretim gerçekleştiren işletmeyi ziyaret etti.

01 Ekim 2018 - 21:05

Manisa Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Metin Öztürk Salihli’de örtüaltı muz üretimi gerçekleştiren işletmeyi ziyaret etti.

İl Müdür Vekili Öztürk ziyareti sırasında “İklime bağlı kalmadan, kısmen ya da tamamen kontrollü olarak üretime imkan sağlayan örtüaltı yetiştiriciliği Manisa’da giderek yaygınlaşmaktadır. Örtüaltı yetiştiriciliğinde en önemli gider kalemini ısıtma masrafları oluşturduğundan dolayı jeotermal enerji kaynakları ön plana çıkmaktadır. Jeotermal enerji ile ısıtılan sera varlığı bakımından İzmir İli, yaklaşık 820 dekar alan ve %19’luk payla ilk sırada yer alırken, İzmir’i 756 dekar alan ve %17,7’lik payla Manisa ve 720 dekar alan ve %16,8’lik payla Afyonkarahisar ili takip etmektedir. 2017 yılı mart ayı itibari ile ülkemizde 3.760 dekarı plastik sera ve 523 dekarı cam sera olmak üzere toplam 4.283 dekar jeotermal enerji ile ısıtılan, 225 ünite Örtüaltı varlığımız bulunmaktadır. Jeotermal enerji ile ısıtılan seraların ortalama ünite büyüklüğü 19,3 dekar olup bu işletmelerin %92,7’si topraksız tarım,  % 7,3’ünde ise topraklı tarım yöntemi ile yetiştiricilik yapılmaktadır. Topraksız tarım yapan işletmelerin %99,6’sı katı ortam kültürü kullanmaktadır. Jeotermal enerji ile ısıtılan sera işletmelerinin % 96,45’inde domates yetiştirilmektedir” açıklamasında bulunda.

İl genelinde Örtüaltı Kayıt Sistemine kayıtlı ve kayıtsız olan işletme sayısının 832 olduğunu ifade eden Öztürk devam etti “3.182 dekar Örtüaltı alanda; domates, hıyar, biber, çilek, marul,  fide ve fidan gibi ürünler yetiştirilmektedir. Bunların bir kısmı ihraç edilmekte geriye kalan kısmı ise yurt içinde değerlendirilmektedir. 2018 yılı ilk altı ayı verilerimize göre ihracatımızın büyük bir çoğunluğu Rusya ve Ukrayna’ya gerçekleştirilmiştir. Rusya’ya 2.092 ton, Ukrayna’ya ise 139 ton olmak üzere toplam 2.231 ton ihracat gerçekleştirilmiştir”.

Kaynak: salihlisektörgazetesi
Bu haber 4540 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Erol Tekin
    8 ay önce
    Gediz havzası kendine has bir klimayı barındırmaktadır. Bu bölgenin bitki örtüsü çekirdeksiz sultanı üzümdür. Ihracatın lokomotifi olan ürünü yok et jeotermal ile muz üret. Zorla güzellik olmayacağını topraklar elden gittikten sonra anlayacaksiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x